Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 119 items
Skyjack SJ6826RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Genie SX-105 XC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 105' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie S-150 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 152' 0" |
| Platform Capacity | 750 lb |
Genie GS 4390 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 43' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Skyjack SJIII3219 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 0" |
| Platform Capacity | 550 lb |
Skyjack SJIII3226 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 25' 7" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG ES1932 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 0" |
| Platform Capacity | 507 lb |
Genie QS 15 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 14' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TL37J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 18' 5" |
| Platform Height | 35' 9" |
| Platform Capacity | 475 lb |
JLG 800S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 71' 0" |
| Platform Height | 80' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TL49J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 29' 10" |
| Platform Height | 49' 2" |
| Platform Capacity | 450 lb |
Snorkel TB66J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Max Horizontal Reach | 56' 0" |
| Platform Height | 66' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
