Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 7 of 7 items
Genie S-100 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 75' 0" |
| Platform Height | 100' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG E300AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 20' 3" |
| Platform Height | 30' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG LiftPod FS80 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 7' 7" |
| Platform Capacity | 330 lb |
Genie GS 3384 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 2,500 lb |
JLG E400AJP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 5" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ6826RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Genie S-45 TraX Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 36' 2" |
| Platform Height | 44' 6" |
| Platform Capacity | 660 lb |
Genie GS 5390 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 53' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
JLG M400AJP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 22' 5" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie AWP 40S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 40' 4" |
| Platform Capacity | 300 lb |
Genie SX-150 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 152' 0" |
| Platform Capacity | 750 lb |
Genie DPL 35S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 34' 10" |
| Platform Capacity | 600 lb |
JLG 800A Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 53' 0" |
| Platform Height | 80' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG EcoLift70 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 7' 3" |
| Platform Capacity | 330 lb |
MEC Titan Boom 60 S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 75' 0" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
