Scissor Lift
SPEC
Scissor Lifts are available in a wide range of platform heights and power options that include engine powered models designed for use outdoors on rough terrain and electric models designed for use on level surfaces where zero emissions are required such as indoor jobsites. Scissor lifts are a safe option for a wide variety of maintenance and construction chores. These specifications will help you determine the correct machine for your job and transport requirements.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 3 of 3 items
Skyjack SJ7127RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Platform Height | 27' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Skyjack SJ8841RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 41' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Skyjack SJIII3220 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 6" |
| Platform Capacity | 900 lb |
Skyjack SJ6826RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Skyjack SJIII3220 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 20' 0" |
| Platform Capacity | 900 lb |
Genie GS 3369 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie GS1930 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII3226 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S3370RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie GS 2032 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 20' 1" |
| Platform Capacity | 800 lb |
Skyjack SJIII3215 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 15' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
Skyjack SJIII4626 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie GS 3369 RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
