Scissor Lift
SPEC
Scissor Lifts are available in a wide range of platform heights and power options that include engine powered models designed for use outdoors on rough terrain and electric models designed for use on level surfaces where zero emissions are required such as indoor jobsites. Scissor lifts are a safe option for a wide variety of maintenance and construction chores. These specifications will help you determine the correct machine for your job and transport requirements.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 354 items
Snorkel S3970BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 39' 0" |
| Platform Capacity | 771 lb |
Genie GS 4069 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 800 lb |
Snorkel S5290RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 52' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Skyjack SJ7127RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Platform Height | 27' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Snorkel S3370BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel S4726E Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel S3370RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Skyjack SJ6832RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 32' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Skyjack SJIII3215 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 15' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
