Scissor Lift
SPEC
Scissor Lifts are available in a wide range of platform heights and power options that include engine powered models designed for use outdoors on rough terrain and electric models designed for use on level surfaces where zero emissions are required such as indoor jobsites. Scissor lifts are a safe option for a wide variety of maintenance and construction chores. These specifications will help you determine the correct machine for your job and transport requirements.
Skyjack SJIII4740 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 38' 8" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie GS 3369 DC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie GS 2046 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 20' 0" |
| Platform Capacity | 1,200 lb |
Skyjack SJIII4626 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Skyjack SJIII3220 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 6" |
| Platform Capacity | 900 lb |
Genie GS 4390 RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 43' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Genie GS 2032 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 20' 1" |
| Platform Capacity | 800 lb |
