Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 119 items
JLG 1200SJP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 75' 0" |
| Platform Height | 120' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TB85J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 76' 9" |
| Platform Height | 84' 11" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG LiftPod FT70 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 7' 1" |
| Platform Capacity | 330 lb |
Snorkel TB60 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 49' 10" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie Z-40/23N RJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 8" |
| Platform Height | 40' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie GS 3384 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 2,500 lb |
Snorkel S3008P Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 8' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie Z-40/23N Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 8" |
| Platform Height | 40' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ6826RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Genie GS 2669 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
