Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 10 of 10 items
JLG 400S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 33' 3" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
Genie S-60 Trax Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 48' 7" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 660 lb |
JLG 800AJ Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 51' 10" |
| Platform Height | 80' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 1500SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 150' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII4740 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 38' 11" |
| Platform Capacity | 770 lb |
JLG E300AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 20' 3" |
| Platform Height | 30' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TB42 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 33' 0" |
| Platform Height | 42' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie GS 3369 DC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie S-40 TraX Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 31' 8" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 660 lb |
Skyjack SJ46AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 24' 9" |
| Platform Height | 46' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel AB85J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 61' 11" |
| Platform Height | 84' 6" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel 600S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 52' 7" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
Genie DPL 25S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 25' 4" |
| Platform Capacity | 750 lb |
Snorkel A38E Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 18' 4" |
| Platform Height | 37' 7" |
| Platform Capacity | 475 lb |
