Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 117 items
JLG 30AM Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 29' 10" |
| Platform Capacity | 350 lb |
Skyjack SJ85 AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 56' 0" |
| Platform Height | 85' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel A62JRT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 36' 6" |
| Platform Height | 61' 8" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 340AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 19' 11" |
| Platform Height | 33' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S3006P Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 6' 6" |
| Platform Capacity | 529 lb |
JLG E450A Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 23' 1" |
| Platform Height | 45' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII4726 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 25' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie IWP 30S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 29' 6" |
| Platform Capacity | 350 lb |
JLG 4394RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 43' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Genie S-125 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 125' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S2770BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 27' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Skyjack SJ66T Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 57' 0" |
| Platform Height | 66' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie Z-34/22 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy, DC Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 3" |
| Platform Height | 34' 6" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel 600S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 52' 7" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
