Scissor Lift
SPEC
Scissor Lifts are available in a wide range of platform heights and power options that include engine powered models designed for use outdoors on rough terrain and electric models designed for use on level surfaces where zero emissions are required such as indoor jobsites. Scissor lifts are a safe option for a wide variety of maintenance and construction chores. These specifications will help you determine the correct machine for your job and transport requirements.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 33 items
Skyjack SJ7127RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Platform Height | 27' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Snorkel S2255RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 21' 3" |
| Platform Capacity | 926 lb |
Genie GS-1330m Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 12' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S4726E Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel S3370BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie GS 2669 RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
Skyjack SJ8831RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 31' 0" |
| Platform Capacity | 2,000 lb |
Snorkel S3970BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 39' 0" |
| Platform Capacity | 771 lb |
Skyjack SJIII3226 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 25' 7" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG ES1932 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 19' 0" |
| Platform Capacity | 507 lb |
Genie GS 3369 DC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
